Mężczyźni
Problem zakażenia układu moczowego dotyczy również mężczyzn
Fakt, że kobiety są bardziej podatne na zakażenie pęcherza moczowego nie oznacza, że choroba ta nie dotyczy również mężczyzn. Układ moczowy u mężczyzn jest skonstruowany tak, że bakterie mają utrudnioną drogę do przedostania i osadzenia się w nim. Mimo wszystko może zdarzyć się tak, że również mężczyzna zachoruje na zapalenie układu moczowego.
Powody zakażenia układu moczowego u mężczyzn
Głównym powodem infekcji dróg moczowych jest bakteria E.coli. U mężczyzn, chorobę tę wywołują także bakterie: Enterococcus, Klebsiella, Pseudomonas, czy Proteus.
Czynnikami, które zwiększają ryzyko zachorowania na zapalenie pęcherza są na przykład:
- wiek – im starszy mężczyzna, tym większe ryzyko zachorowania (spowodowane przerostem prostaty, która powoduje zaburzenia w oddawaniu moczu)
- niewłaściwa higiena osobista
- niewyrównana cukrzyca
- kamica dróg moczowych – powodem wystąpienia zapalenia pęcherza jest zaburzenie odpływu moczu i drażnienie błony śluzowej, która staje się bardziej podatna na przyleganie bakterii
- zabiegi urologiczne, cewnikowanie – może dojść do uszkodzenia śluzówek, przedostania się bakterii, a to może spowodować infekcję pęcherza
- przyjmowanie leków obniżających odporność i odbudowę nabłonka dróg moczowych
- cukrzyca – chorzy są narażeni na między innymi: obecność glukozy w moczu, zastoje w drogach moczowych, niecałkowite opróżnianie pęcherza. Sprzyja to namnażaniu się bakterii.
Objawy zapalenia pęcherza u mężczyzn
Objawy zapalenia pęcherza są na tyle charakterystyczne i frustrujące, że nie da się ich przeoczyć. Spójrz na niżej wymienione objawy – rozpoznajesz je?
- częste oddawanie moczu – w małej objętości, najczęściej poprzedzone uczuciem nagłego parcia na mocz
- ból w okolicy podbrzusza, kłucie w pęcherzu
- nietrzymanie moczu
- pieczenie, szczypanie i ból podczas oddawania moczu
- krwiomocz (krew w moczu to następstwo zakażenia bakteryjnego)
- mętnienie, zmiana barwy lub zapachu moczu
- stany podgorączkowe lub gorączka
*Źródło: W. Hryniewicz, M. Holecki (red.), Rekomendacje diagnostyki, terapii i profilaktyki zakażeń układu moczowego u dorosłych, Wyd. Narodowy Instytut Leków, Warszawa 2015.